Thread Reader

Terken Hatun

@terken_hatun_

18h

6 tweets
Twitter

🔹Taşlara kazınmış tarihimizden ibretlik bir kesit; Tonyukuk Yazıtı 1. Taş: 🔹Tengri ança temiş erinç: “Kan bertim, kanıngın kodup içikding.” İçikdük üçün Tengri “Öl!” temiş erinç. Türk bodun ölti, alkıntı, yok boltı. Türk Sir bodun yerinte bod kalmadı. Açıklaması🔽

🔹Tanrı şöyle demiş olmalı:(sana) Han verdim, hanını bırakıp(yine) bağımlı oldun” 🔹Türk halkı yeniden bağımlı olduğu için Tanrı “Öl!” demiş olmalı. 🔹Türk halkı öldü, mahvoldu, yok oldu. 🔹Türk Sir halkının ülkesinde boy kalmadı.

Peki Bilge Tonyukuk ne demek istiyor olabilir, Türk halkı Tengri’den kut almış bir Han ile devlet sahibi olmuş fakat Türkler o Han’ın kıymetini bilmemişler ve onu terketmişler sonucunda Tengri Türklere Öl! demiş yani onları cezalandırmış.

Orhun yazıtlarında uzun uzun anlatır, Hanların halkı için yaptıklarını bazı yerlerde denk gelmişsinizdir aslında devletimiz hep sosyal devlet anlayışına sahiptir açı doyurmak, çıplağı giydirmek vs. Bu görevler Tanrı tarafından Han seçilene veriliyor.

Fakat ülkeyi derleyen toplayan Tanrı tarafından gönderilen Han’larına ihanet ederse Türk halkı cezalandırılıyor ve Çin’e bağımlı hale geliyor. Buradan çıkartmamız gereken dersler var. Günümüz üzerine bir düşünelim.. Tarih bize yol gösterici olsun, Terken Hatun..

Kaynak; Talat Tekin-Orhon Yazıtları

Terken Hatun

@terken_hatun_

Tarih yazmaktan ve tarih incelemeleri yapmaktan maksat geçmişi araştırmak değil, geleceği yorumlamaktır. Tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir. K.Atatürk.

Follow on Twitter