Thread Reader
hermes

hermes
@hermes_z

Nov 25
8 tweets
Twitter

Politico | Mazlum Abdi, ABD hükümetinin üst kademelerini Ankara üzerindeki baskıyı artırmaya çağırdı: "Şimdiye kadar yapılan açıklamalar, Türkiye'nin bize karşı yeni operasyonlar başlatma planlarını durdurmaya yetmedi. Operasyonu engellemek için yeterince çaba gösterilmiyor." 1/8

2/8 Abdi, hava saldırılarının kara operasyonunun habercisi olduğuna inandığını söyledi. Hala Suriye'de bulunan 900 ABD askeri için de bir risk olduğunu söyledi. SDG/PKK/YPG temsilcisi Saker: BM ve uluslararası toplumun kınaması nerede? Şu anda sadece sessizlik duyuyoruz!” dedi.
3/8 Pentagon sözcüsü Ryder, "gerginliğin derhal azaltılması" çağrısında bulundu ve "hem Türkiye'de hem de Suriye'de meydana gelen sivil can kaybını" kınadı. Ancak Pentagon'un "Türkiye'nin meşru güvenlik kaygılarını" kabul ettiğini de vurguladı.
4/8 İsminin açıklanmasını istemeyen ABD'li üst düzey bir Savunma Bakanlığı yetkilisine göre, ABD ordusu Türkiye ile "her düzeyde" konuşuyor ve onlara operasyonu durdurmalarını söylüyor. Ancak Türk operasyonu yakın görünüyor.
5/8 Türk operasyonu büyük olasılıkla Türkiye sınırına yakın Ayn el-Arab'ı ve yaklaşık 60 kilometre güneybatıdaki Menbiç'i ve muhtemelen diğer bölgeleri hedef alacak. 2019'dan beri orada Amerikan askeri yok, ancak Rus ve Suriye askerleri halen bölgede.
6/8 SDG/PKK/YPG temsilcisi Bassam Saker, geçtiğimiz gün Biden'a Türk saldırılarını kınayan ve ABD'yi şiddeti durdurmaya çağıran bir mektup yazdı. Saker: "Şimdi ABD kenara çekildi ve bu saldırıların gerçekleşmesine izin vererek yıllarca süren ortaklığı ihlal etti" dedi.
7/8 Türkiye, geçtiğimiz Cumartesi günü gece yarısı kuzey ve doğu Suriye'de 70 savaş uçağı ve SİHA kullanarak büyük çaplı bir hava saldırısı başlattı. Irak'ta Duhok, Süleymaniye ve Sincar çevresindeki noktalara da saldırılar düzenlendi.
8/8 Haberin özeti bu kadar. Politico, bu haberde, "DAEŞ'e karşı savaşan ABD destekli güçler" vurgusuyla daha çok destek amacı güdüyor. Azerbaycan'ın operasyonu öncesinde de çok çığrıştılar. Ancak şimdi sonucu kabullenmiş durumdalar. Bu da öyle olacak. politico.com/news/2022/11/2…
hermes

hermes

@hermes_z
Türkiye'nin 𝐣𝐞𝐨𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐢𝐤 hedefleri ve genişlemesi bağlamında dış medyadan analiz ve makale çevirileri | Yedek: @hermesyed Tüm Vatanseverler Girişimi
Follow on Twitter
Missing some tweets in this thread? Or failed to load images or videos? You can try to .