Thread Reader
Sebastian

Sebastian
@seba1337

May 20, 2023
19 tweets
Tweet

Ma sej postrežejo, samo tako naredijo, da zgleda lepo. Če pa začneš analizirat kaj so sproducirali pa skoraj kateri koli podatek vzameš je WTF. Sicer posamezno ne moreš trdit, da ne drži, ampak, kot celota vsekakor ne pa vedno imajo odgovor (nerealen) kako bo to držalo.

Recimo ti lahko vzameš za neko sončno elektrarno letno proizvodnjo glede na optimalen naklon/orientacijo, ne moreš pa to vzet za 1000 elektarn. Saj nam je vsem jasno, da nimajo vse strehe vsaj optimalne orientacije.
Ali pa, da se predpostavi, da boš vso energijo zajel, klju temu, da narediš overbuild sončnih elektrarn, torej da za poleti jih je totalno več kakor zmore omrežje, ker je planirano, da narediš vsaj dovolj energije iz sonca izven sezone.
Ali pa ko se omeni karkoli z vodikom. Tam je itak vse sci-fi. Neki plani, ki ne pijejo vode niti približno. Recimo, da vodikovod bo poceni, ker bodo zgradili (po celi Sloveniji lol) poleg obstoječega prenosnega omrežja plina še vodikovod in da bo itak izi, ker je tam že cev. :)))
Ali pa izjave "to nas ne bo naredilo odvisne od Ruskega plina, ker že zdaj kupujemo v glavnem Avstrijski plin", lol. Pa ne veš, a resno verjamejo lastnemu bullshitu ali res tako zmorejo lagat ali res ne štekajo. :))
Ali pa termin "strateška rezerva" novim 500 MWe (do 1000 MWe) plinskih elektrarn v enostavnem ciklu, ki bodo delale, ko sonca [in vetra] ne bo. Pa še poleg obvezna primerjava s TEB, ki nima niti približno povezave. lol.
Ali pa veliki plan kako bomo do 2050(!), torej 27 let, zgradili magičnih 10 GW SE in kao ful. Pol pa preračunaš, koliko je to letne(!) energije, pa je lih toliko, kolikor bi neka stabilna elektrarna z 1 GW naredila. Potem pa hkrati jok, kako 15 let za 1 GW JE je preveč.
A kdo resno jemlje, da če NEK1 ugasnemo (~700 MW), če TEŠ ugasnemo (~600+300 MW) torej -1600 MW, bo 10 GWp solarnih elektrarn, ki če spovprečiš na letni ravni se obnašajo kot 1000 MW elektrarna dovolj? In to 2050, ko naj bi vsi imeli eavte, TČ, vodik pa kaj jaz vem kaj?
Pa tudi cel plan je, da bomo mi teh 10 GWp izvažali. Nekih planov za dodatne VN daljnovode v tujino ni. Mi 10 GW ne moremo izvozit niti fizično, kaj šele, da bi to kdo hotu, glede na to, da imajo vsi enak plan. Res Idiocracy je vse skupaj pa eni še ploskajo.
A je jedrska edina rešitev? Ne ni. Dalo se bi z OVE, ampak bi morali se veliko bolj potrudit, da bi delovalo kot treba. Veliko več VE, ČHE pa tudi SE. Morda tudi kaka mega akumulacija HE, zalit kako dolino.
Pa seveda tona daljnovodov, ampak to stane. Če je jedrska draga, če je 10 miljard za JE drago, pol kaj je to? 10 GW SE, ki je veliko premalo, je 10 miljard €, sicer je res energent tam zastonj, ne rečem, ampak ni dovolj, da te panele kupimo pa postavimo.
Koliko ljudi slišimo, kako so investirali v sončno elektrarno, vse je že, samo nočejo priklopit? Kaj mislite da je razlog? Zajebavanje? Počasnost? Ne, treba kable pa trafote menjat, pa daljnovode pa kaj jaz vem kaj. Poleg tistih 10 miljard € treba še miljarde € v to.
Seveda alternativa je pol hranilnik, ki stane pol toliko, kot elektrarna, da spovpreči tiste viške elektrarne kao (čeprav za to, rabiš malo večji hranilnik, ampak OK). Samo tam zopet, tisti hranilnik ne bo večen. Če dela dnevne cikle, to 10 let in pol upaj.
Da ne govorimo paneli, OK, paneli če ni vremenskh neprilik zdržijo neskončno, sicer pešajo ampak nima veze sure, samo po statistiki crkujejo inverterji, pa kontakti. Zopet €€€, pa inverter ni poceni.
Pa če se uvede dinamične tarife, ko bo poceni elektrika ko je ful sonca. A pol ko maš elektrarno pa ti crkne kak inverter, a boš šel ga res menjat? A se ti splača? Itak takrat ko je ful sonca, maš free elektriko?
To z netmeteringom ko imamo zdej. A to resno kdo misli, da bo to v neskončno? Da se bo šel letno povprečenje? Ker elektrika pozimi bo prišla iz njegovih kreditov? :))
Marko Juvančič

Marko Juvančič
@MarkoJuvancic

Zagovorniki veternic in sončnic™ nikoli ne postrežejo s številkami. Nekateri pa celo zavestno lažejo.
Pač energija je osnova za vse. Če bo energija draga, bo *VSE* drago. Eni se veselijo vsega tega, kako bo drag beton, pa drago železo, ej s česa bodo gradili 1500 javnih stanovanj na leto? Iz trave?
Če bi sonce bilo tako super duper za energijo, potem bi vse hiše že zdavnaj grele sanitarno vodo in ogrevanje imele na sonce. Izkoristki so tam 70% vs. 20% za SE pa še shranjevanje toplote je cenejše. Da ne govorimo, da je tehnologija za to poceni in dostopna že ful časa.
Pa a je to res? Sicer obstajajo nekatere hiše, ki to imajo, samo je to bolj posebnost. Za vodo je svoj čas bilo popularno, sploh za poletje. TO JE PA TO. Pač dizajniraš sistem za poletje, ko se izplača.
Sebastian

Sebastian

@seba1337
A flood trying to become a river. ~ Moji tviti so neresnični, plod lastne fantazije; Kakršna koli podobnost z resničnimi dogodki ali osebami je zgolj slučajna.
Follow on 𝕏
Missing some tweets in this thread? Or failed to load images or videos? You can try to .