Thread Reader
Daniel Prokop

Daniel Prokop
@dan_prokop

Sep 17, 2025
23 tweets
Tweet

Díky za detailní vlákno. Fakt si cením věcné diskuse. Proto chci detailně reagovat. S něčím souhlasím ale netýká se jen této daně (omezený výběr, obcházení), další ne zcela reflektují realitu návrhu, kontext českých daní či nerovností v ČR. Jinde soupeří dva etické pohledy. /1

Tomáš Šalamon

Tomáš Šalamon
@SalamonTomas

1/X 🧵Máme tu návrh komplexní daňové reformy od @PAQ Research & spol. Nebudu Vás dlouho napínat: daně chtějí zvýšit. Nechci studii ostřelovat jako celek, je tam i řada zajímavých myšlenek, ale i spousta nesmyslů, kde levicová orientace autorů převážila ekonomickou erudici. %
Zaprvé díky @Tomáš Šalamon, že rozlišuje mezi dílčí věcí a celou reformou. Dělali ji 3 organizace, nejdetailnější modelovaný návrh v ČR. Princip je snížení danění práce, posílení investic a výběr méně škodlivými daněmi. Na webu lze i bez dědické daně. /2 chytrejsidane.cz/dopady?vlastni
Prvně s čím z části souhlasím. Pokud se dědická daň nastaví s velkým osvobozením rodinných transferů a zohlední obcházení, není její výběr masivní (náš střední odhad 6,5 mld). Lze dobře argumentovat, že pak ani nemá smysl zavádět. /3 x.com/SalamonTomas/s
Tomáš Šalamon

Tomáš Šalamon
@SalamonTomas

5/X Výnos daně odhadují na 6,5 mld. Kč (bez započtení nákladů výběru), což představuje jen 0,28% státního rozpočtu (2025). Prakticky vůbec nic. Mimochodem, kdybychom zrušili jeden státní svátek, získali bychom pravděpodobně dvojnásobek, ale o tom jindy. %
Jen pozor - stejný argument zní u tichých vín aj. spotřebek, prodej nemovitostí a zbytku reforem. Reálně pak jen skrytě zvyšujeme velké a škodlivé danění práce. Taky můžeme řešit, že ČR má velké náklady výběru, kde zahraničí ne (dědická kolem 7-10 %, neřešti 0,5-2 % výběru) /4
Ano. Dědická daň lze částečně obcházet a má dopady na tax base. Ale zapomínáme, nakolik to platí pro práci. Dle OECD se elasticita zdanitelného majetku vůči sazbě dědické daně pohybuje okolo 0,1-0,2, práce může být přes 0,3. Tj. vliv na zatajování a omezování aktivity je menší /5
Tím se vracím k pointě. To není jedna konkrétní daň na nahrazení zdanění práce. Dáváme suggestions. Ale pozor, abychom všechny neodmítli s dílčími argumenty a skončili u masivní daně brzdící růst, mobilitu a pracovní trh. /6 chytrejsidane.cz
Dále ta upřesnění. Dědická daň je v 19 státech EU. Jo, některé ji zrušily. Mizí ale hlavně tam, kde byla duplicitní. V 🇳🇴 s majetkovou daní (platí potenciálně i pro 🇪🇸🇨🇭). V 🇦🇹 s transfer tax, ve 🇸🇪, 🇦🇺 s vysokým daním z kapitálu a prodejů. /7 x.com/SalamonTomas/s
Tomáš Šalamon

Tomáš Šalamon
@SalamonTomas

6/X Autoři argumentují tím, že jsme v Evropě v menšině zemí, které dědickou daň nevybírají. To je pravda, ale trend je opačný. V minulosti tuto daň rušilo kromě nás i 🇦🇹, 🇳🇴 🇸🇮 a 🇸🇪 a diskuse o jejím zrušení existují v 🇳🇱, 🇧🇪, 🇪🇸, 🇨🇭... % (obrázek převzat a adaptován ze Studie)
ČR je naopak extrém v osvobození kapitálových příjmů. Nikde v EU není kombinace osvobození - převodu a prodeje investičních nemovitostí, akcí a podílů (po 3 -5 let nově bez omezení částkou), absence dědické i majetkové daně. /8
A pokračuje to nad tuto tabulku. Zcela unikátní je i možnost jít do záporu v dani z pronájmu (díky odpisům nemovitostí) a tím si redukovat další daně - pokud ovšem nejste zaměstnanec (platí jen pro příjmy z dalších paragrafů). /9
Osvobozené kapitálové příjmy mají rozsah nižších stovek mld (LN). V ČR nadstandardně koncentrované mezi top 5 %. To vede k celkové degresivitě a dohánění daněním práce. S důsledky pro trh práce, stabilitu rodin, šance na vzestup i pocit férového přístupu k různým příjmům. /9
Dostávám se k jednomu pointu. @Tomáš Šalamon píše, že máme malé nerovnosti. To platí pro příjmy, proto nenavrhujeme progresi DPFO (jen redukci degrese). Ale majetkové nerovnosti jsou v ČR jedny z největších v EU: 1 % nejbohatších vlastní 27–36 % majetku /10 x.com/SalamonTomas/s
Tomáš Šalamon

Tomáš Šalamon
@SalamonTomas

9/X Autoři především argumentují potřebou omezení majetkové nerovnosti, což je neekonomický, politický normativní přístup, jež vychází z přesvědčení, že nerovnost je špatná. Což je rozhodně otázka. Zvlášť v ČR, jedné z nejrovnostářštějších společností na světě. %
Extrémní majetkové nerovnosti jsou horší, protože se dědí a výrazně formují další šance. V Česku jsou ale mimo jiné zároveň výsledkem zmíněných daňových výjimek+ veřejným zhodnocením zdrojů (půda), které také prakticky nedaníme (H. George), vs. velké zdanění práce. /11
Měli bychom se bavit, zda je dobré danit práci 35-40 % a kapitál a majetek >0. Zda jsme nezašli moc daleko ve výjimkách. A zda nebetonujeme již tak nízkou mobilitu. Nerovnosti nevadí prosperitě tam, kde je vysoká mobilita. /11 ideas.repec.org/a/eee/wdevel/v
Daň z velkých dědictví či omezení osvobození lze investovat do snížení zdanění práce či vysokoškolských stipendií. Tedy do věcí, které naopak mobilitu a rovné šance posilují. /12
@Tomáš Šalamon píše, že dědická daň je degresivní. To může platit u top 1 % (avoidance, i když data nemáme). Ale v UK, kde jsou malá dědictví, nemovitosti a rodinné firmy osvobozeny podobně jako v našem návrhu, ji v plné výši platí jen 5 % pozůstalých. /13 x.com/SalamonTomas/s
Tomáš Šalamon

Tomáš Šalamon
@SalamonTomas

10/X Proč dědickou daň nezavádět? Především je fakticky vysoce degresivní, tedy ve skutečnosti postihuje jen nízké majetky, vysoké ji uniknou daňovou optimalizací. Nízké majetky chtějí autoři vyjmout plánovaně, čili výběr daně by pravděpodobně výrazně zaostal za plány. %
Dědická daň není daní zemřelého. To je estate tax. Inheritance tax je z příjmu dědice. Zní to jako formalita, ale důsledek je, že i osvobození (nemovitosti, rodinná firma, 5-10 mio atd) je na straně každého dědice. To má s rozkladem v čase význam z hlediska dopadů. /14
Filosoficky ale existují pohledy, které se liší v pohledu na plátce. Pohled skrze dědice odpovídá tomu, jak funguje náš daňový systém (člověk taky nemá vyšší progresi a menší slevy dle příjmu zbytku domácnosti). Hodnotou je rovnost šancí nových generací (Rawls apod). /15
Pohled @Tomáš Šalamon přes rodinu reflektuje, že dědictví není jen obchodní transakce, a libertariánský pohled např. Roberta Nozicka. Před snahou o rovné šance a rovným přístupem k různým příjmům dědiců má přednost zemřelého právo disponovat majetkem. /16
I Nozick však později svoje názory změnil. Začal rozlišovat dědění vytvořeného bohatství (nepostihnutelné) a dědění již zděděného, které je i podle Nozicka něco jiného - ne nepostihnutelný výtvor vlastní aktivity. /17
T. Matějčková připomíná ještě jeden argument. Lidé v průměru dědí v 50-60 letech. Není lepší podpora v rozletu (menší danění práce) než na sklonku kariér? Proti dani z dědictví byl paradoxně levičák Hokenheimer - musíme si neustále něco zasloužit? /18 echo24.cz/a/HzSVi/tydeni
Každá daň je něčím špatná, jde o mix. Člověk nemusí být komunista, aby s přihlédnutím ke všem principům a různým zdrojům majetku obhajovat daň z dědictví s velkým osvobozením pro běžné rodinné transakce + nižší danění práce. Nelze si ale pak slibovat závratné výnosy. /19
Ve studii proto řešíme její různé alternativy, nebo možnosti omezení výjimek a úniků v kapitálových daních a zároveň zapojení vyšší části střední třídy do investování a vyšší podpory startupů (britské ISA a IES). Nebo vyšší land value tax. /20 chytrejsidane.cz
Také jsme navrhli zefektivnění státu. I zde si myslím, že to je třeba udělat tak, abychom nepoškodili veřejnou správu a prosperitu. To - nejen primárně výběr - je i pointou reformy daní. Díky, že o tom lze kultivovaně mluvit @Tomáš Šalamon. /21 paqresearch.cz/post/kde-usetr
Daniel Prokop

Daniel Prokop

@dan_prokop
sociologist and researcher at PAQ Research (https://t.co/mKoWKNEdy7), Faculty of Social Sciences, Charles University
Follow on 𝕏
Missing some tweets in this thread? Or failed to load images or videos? You can try to .